Kardeş Kavgası ve Rekabet

Kardes Kıskanclıgı 2Kardeşler neden kavga ederler? Her ne kadar siz çocuklarınızın kavga etme amacının sizi delirtmek olduğunu düşünseniz de, onlar aslında çok temel olan hayatta kalma davranışları gösteriyorlardır. İnsanın hayatta kalması bu ihtiyaçlarını karşılamasına bağlıdır.

Birçoğumuz çocukların birbirleriyle iyi geçinmeyi kendi başlarına öğrenmelerinin en iyi yöntem olduğuna inansak da, çocuklar bu konuyu açıkça tartışabilecek dil ve beceriye henüz sahip değillerdir.

Kardeş kavgası ve rekabet ile ilgili problemleri çözmenize yardımcı olabilecek bazı öneriler:

  • Bir sorun karşısında çocuğunuzdan beklediğiniz davranışı ona modelleyin. Duygularınızı kontrol edin ve aile bireyleriyle yaşanan anlaşmazlıkları açıkça konuşmak için çaba gösterin.
  • Aile içerisindeki kuralları açıkça belirleyin ve sakin bir zamanda beklentileri birlikte gözden geçirin.
  • Çocuklarınıza “birbirinizle alay etmeniz beni delirtiyor” demek yerine, “bu evde birbirimizle alay etmiyoruz” deyin. Çocuklar, kuralların herkes için geçerli olması fikrinden hoşlanırlar.
  • Çocuklarınızı kıyaslamayın. Onları birbirlerine karşı doldurup, birbirlerini incitmelerine izin vermeyin. Aile içerisinde “evin sportmeni” veya “bizim çekingenimiz” gibi etiketlerden kaçının. Bu etiketler çocuklar tarafından değer ve kayırma ölçütü olarak görülebilir.
  • Çocuklarınızda gördüğünüz bütün iyi davranışları ödüllendirin. Kardeşlerin birbirine yardım etmesi, birbirleriyle anlaşarak oyun oynamalarını fark ettiğinize emin olun ve bunu onlara hissettirin.
  • Her gün, her bir çocuğunuza 5-10 dakika “kesintisiz” ilgi gösterin. Çok küçük bir ilginin bile dikkat çekmek için yapılan olumsuz davranışları azalttığı görülmüştür.

Aile içindeki gerilimi azaltmak için eğlenceli ve yararlı yöntemleri öğrenmek ve ailenizi birbirine yakınlaştırmak istiyorsanız önerilerimizi ve Ebeveynlik Akademisi Atölyelerimizi takip edin.

Güncel atölye tarihleri için lütfen iletişime geçiniz. http://www.nadisdanismanlik.com/home/contactus

Referans:

http://www.theraplay.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s