Online Oyun Bağımlılığı

warcraft

Online Oyun Bağımlılığı

Online (Çevrimiçi) oyun bağımlılığı özellikle son yıllarda birçok ebeveyn için bir endişe kaynağı haline gelmiştir.  Saatlerini oyun oynayarak geçiren bir çocuğa sahip olan ebeveynin aklından birçok soru geçer. Acaba çocuğum internet bağımlısı mı? Kaç saat oyun oynarsa endişelenmeliyim? Bu oyunlar çocuğumu nasıl etkiliyor?

Çocuklar için oyun oynamak hayatın en önemli parçalarından biridir. Oyunların, çocuğun arkadaşlarıyla sosyal ilişkilerini geliştirdiği, hayatla başa çıkma becerilerini arttırdığı ve hayal gücünü beslediği bilinmektedir. Dolayısıyla bir çocuğu oyun oynamaktan mahrum bırakmak onun gelişimine önemli bir sekte vuracaktır. Peki internet üzerinden oynanan oyunlar tüm bu işlevleri yerine getirir mi? Genelde çevrimiçi ve birden çok katılımcıyla oynanan bu oyunlarda, çocuklar ve gençler gerçek hayatta tanıdıkları arkadaşlarıyla bir araya gelerek takımlar oluşturur ve çeşitli maceralara atılırlar (Örn., World of Warcraft, League of Legends). Gittikçe büyüyen ve güvensizleşen şehirlerde yaşayan çocukların, eskiden olduğu gibi sokakta buluşup birlikte oynama imkanları artık sınırlıdır. Bu sebeple internet üzerinden arkadaşlarıyla beraber oynadıkları oyunlar bir noktaya kadar normal olarak görülebilir.

tournament

Peki ebeveyn olarak online oyunlar konusunda ne zaman endişelenmelisiniz? Araştırmalar, çocuk ve ergenler arasında çevrimiçi oyun oynama davranışının problemli hale gelme oranının %8 ile %10 arasında değiştiğini göstermektedir. Çocuğunuzun oyun bağımlılığı geliştiriyor olabileceğinin en önemli üç belirtisi; oyundan uzak kaldığında sıkıntı yaşamaya başlaması, oyun oynarken kontrolünü yitirmesi ve oyun oynamasının aile, arkadaş ilişkilerini olumsuz etkileyip okul başarısını düşürmeye başlamasıdır. İçe dönük, sosyal kaygısı yüksek, depresif özellikler ya da dikkat bozukluğu gösteren çocukların, internet üzerinden oynanan oyunlara bağımlılık geliştirmeye daha eğilimli oldukları bilinmektedir. Gerçek hayattaki yalnızlıklarını ya da güçsüzlüklerini unutabilecekleri güçlü bir karakter yaratmak ve sosyal risklerin en aza indiği sanal bir ortamda vakit geçirmek, bu özelliklere sahip çocuklara çok çekici gelebilir. Güçlü bir savaşçı ya da “büyücü” olabilecekleri bu ortam, gerçek hayatın sıkıntılarından kaçmak için ideal bir yerdir. Öyle ki bazı çocukların, internet ortamında kendilerini temsil etmek için seçtikleri “avatar”larına çok bağlandıkları, hatta avatarlarına benzemek istedikleri görülmektedir.

Çocuğunuzun online oyun bağımlılığı geliştirip geliştirmediğini anlamak için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etken, oyun ortamının çocuğunuz için ne ifade ettiğidir. Çocuğunuz online oyun ortamını gerçek hayattaki arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve onlarla ilişkilerini ilerletmek için mi kullanıyor? Yoksa başa çıkamadığı konulardan kaçmak için bir kaçış yolu olarak mı görüyor? Tüm bu ipuçları çocuğunuzun eğilimlerini takip etmek için oldukça önemli.  Eğer çocuğunuzda olumsuz yönde bir yönelim görüyorsanız, bu konuda kısıtlayıcı ve aile içi gerginliğin artmasına sebep olacak şekilde davranmak çocuğunuzun sizden daha çok kaçış göstermesine sebep olabilir. Bunun yerine, oyun bağımlılığına sebep olabilecek etkenleri anlamaya çalışmak, bu olası etkenlerin üzerine aile olarak odaklanarak, aile içi iletişimi ve ilişkileri güçlü hale getirmeye çalışmak, çocuğunuz ve sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Psikolog Zeynep Tunalıoğlu

Referanslar:

Charlie, C. W. Da, HyeKyung, C., & Khoo, A. (2011). Role of Parental Relationships in Pathological Gaming. Procedia – Social and Behavioral Sciences, 30, 1230–1236.

Gentile, D. (2009). Pathological video-game use among youth ages 8 to 18: A national study. Psychological Science, 20(5), 594–602.

King, D. L., Haagsma, M. C., Delfabbro, P. H., Gradisar, M., & Griffiths, M. D. (2013). Toward a consensus definition of pathological video-gaming: A systematic review of psychometric assessment tools. Clinical Psychology Review, 33(3), 331–342.

Kuss, D. J., & Griffiths, M. D. (2011). Internet gaming addiction: A systematic review of empirical research. International Journal of Mental Health and Addiction, 10(2), 278–296.

Van Rooij, A. J., Schoenmakers, T. M., Vermulst, A. a, Van den Eijnden, R. J. J. M., & Van de Mheen, D. (2011). Online video game addiction: Identification of addicted adolescent gamers. Addiction (Abingdon, England), 106(1), 205–12.

Reklamlar

Online Oyun Bağımlılığı” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: İnternet Bağımlılığı | EBEVEYNLİK AKADEMİSİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s