Çocuğunuz için Doğru Oyuncak Seçimi

benim evim-sf.93

Oyun, çocuğun gelişimi ve hayata hazırlanması için vazgeçilmezdir. Oyuncaklar ise bu gelişim ve hazırlık sürecinde, oyuna aktif bir şekilde dahil olmayı kolaylaştıran araçlardır. Çocuklar, oyuncaklar yardımıyla hayat ile temasa geçer ve çok çeşitli deneyimler kazanırlar. Bu süreçte doğru oyuncak seçimi yapabilmek ise birçok ebeveyn için önemli ve sıklıkla merak edilen bir konudur.

learning baby2Araştırmalar, çocuk için seçilen doğru oyuncakların, çocuğun tüm gelişim alanlarında etkili rolü olduğunu göstermektedir. Fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal alanlardaki gelişimi destekleyen birçok oyuncak mevcuttur. Oyuncaklar, çocuk ile ebeveyn arasındaki bağı güçlendirme, paylaşımcılığı destekleme, beslenme alışkanlıklarını değiştirme, yaratıcılığı geliştirme gibi birçok farklı konuda ebeveynlere yardımcı olabilir.

Doğru oyuncak seçimi için dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

  • Oyuncak, çocuğun gelişimini destekleyici nitelikte olmalıdır. Özellikle bebeklik ve erken çocukluk dönemi için, çocuğun tüm duyularına hitap eden, çoklu algılamaya yardımcı oyuncaklar seçmek ve oyuncakların büyüklük, şekil, doku ve renklerini de göz önünde bulundurmak oldukça faydalıdır. Oyuncağın rengi, dokusu, kokusu ve ışık, ses, hareket gibi çevresel koşullara tepkisi oyuncak seçim sırasında önem taşımaktadır.
  • Oyuncak, çocuk için güvenli olmalıdır. Oyuncağın ideal fiziksel özellikleri çocuğun yaşına göre değişmekle beraber, seçtiğiniz oyuncağın, çocuğun kavrayabileceği ve kolayca taşıyabileceği, zarar verebilecek sivri köşeleri, kesici yerleri bulunmayan, kolay temizlenebilir ve zararlı kimyasal madde içermiyor olmasına özen göstermek gerekmektedir.
  • Oyuncak, bütçenize uygun olmalıdır. Seçtiğiniz oyuncak, çocuk için güvenli ve gelişimsel açıdan destekleyici olmasının yanı sıra, aile bütçenize göre de olmalıdır. Yeni, popüler ve pahalı bir oyuncağın, her zaman iyi bir oyuncak olmayacağı unutulmamalıdır.
  • Oyuncak, çocuğun hayal dünyasını sınırlandırmamalıdır. Çocuk, oyun oynamayı gerçek hayattaki problemlerle başa çıkmak için öğretici bir yol olarak benimsediğinde, bilişsel, sosyal ve duygusal yetenekleri de gelişim gösterecektir. Çocuk oyuncağı hayal gücünün etkisiyle alışılmışın dışında, farklı bir biçimde veya farklı bir işlev ile kullanıyor olabilir. Ebeveynler, oyuncakların yapı ve işlevleri konusunda çocuklarını zorlamaktan kaçınmalıdır.

EYukarıda bahsettiğimiz oyuncakların tüm bu özelliklerinin yanı sıra, ebeveynler oyun ve oyuncak konusunda tek bir şeyi unutmamalıdırlar. Hiçbir oyuncak tek başına, en eğiticisi ve en popüleri de dahil olmak üzere, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendiren, sıcak, içten ve koşulsuz oynanan en basit oyunun yerini tutamaz!

Uzman Psikolog Aslı Candan Kodalak & Gökçe Ünal

asli@nadisdanismanlik.com

Kaynakça:

Glassy, D. (2003). Selecting appropriate toys for young children: the pediatrician’s role. Pediatrics, 111, 911-913.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s