Video Oyunları: Dost mu Düşman mı?

Fazla video oyunu oynamak, dürtüselliğe ve dikkat dağınıklığına neden oluyor!

Genelde dürtüsel çocuklar (tepkilerini kontrol etmekte akranlarına göre daha çok zorlanan çocuklar) video oyunlarını daha çok oynuyorlar. Bununla paralel olarak, son yapılan araştırmalar video oyunlarının, özellikle şiddet içerenlerinin, dürtüselliği arttırdığını ve dikkat dağınıklığına yol açtığını gösteriyor.

Iowa Devlet Üniversitesi profesörü Douglas A. Gentile, yaptığı bir araştırma sonucunda ulaştığı bu bulguların dikkat dağınıklığı gibi dikkat ile ilgili pek çok sorunun genetik ya da biyolojik faktörlerden ziyade çevresel etkenlere bağlı olduğunu gösterdiğini söylüyor. 3,034 öğrenci ile yapılan araştırmada cinsiyet, ırk ve sosyoekonomik statü gibi değişkenler sabit olacak şekilde kıyaslama yapıldığında, daha çok video oyunları oynayan çocukların daha dürtüsel oldukları ortaya çıkıyor.

3 yıllık bir proje olarak tasarlanan araştırmada, çocuklardan kendi sınıflarında üç zaman aralığında anket doldurarak video oyunu oynama alışkanlıklarıyla ilgili bilgi vermeleri isteniyor. Veriler öğrencilerden, 1 yıl zaman aralığı ile, üçüncü, dördüncü, yedinci ve sekizinci sınıfa başladıklarında toplanıyor. Öğrenciler araştırma dâhilinde, dikkat ve dürtüsellik ölçümünde yaygın olarak kullanılan psikolojik testleri de tamamlıyorlar. Çocuklara dikkat ile ilgili ne kadar sıklıkta  “detaylara pür dikkat yaklaşmakta başarısız oldukları ya da işlerinde dikkatsiz hatalar yaptıkları” ya da “soru tamamlanmadan cevabı ağızlarından kaçırdıkları” gibi sorular soruluyor. Dürtüsellik testinde ise, öğrenciler kendilerini tanımladığını hissettikleri noktaları seçiyorlar; örneğin “Çoğu zaman bir şeyleri yanlış yaparım, çünkü düşünmeden hareket ederim.” ya da “Kolayca konsantre olurum.” gibi.

Çalışma, dikkat problemlerini “hedefe ulaşmak için, davranışla bağlantıya girmekte zorluk çekme ya da davranışını devam ettirememe” şeklinde tanımlıyor. Bu durum özellikle konu zor ya da sıkıcı olduğunda meydana geliyor.

Video oyunları algı hızını geliştiriyor!

Araştırmalarda, video oyunlarının çevreden gelen bilgiyi hızlı ve eksiksiz algılama ve tanımlama becerilerini geliştirdiği de ortaya çıkıyor. Bunun sebebi, oyunların görsel dikkati geliştirmesi olarak açıklanıyor.

Gentile’e göre, elektronik medyanın kullanımı, görsel bilgiyi işleme becerisini geliştirse de yoğunlaşma ve konsantrasyon becerilerini zayıflatıyor. Artılar ve eksilerden oluşan ikilem de ebeveynlere düşen kontrol görevine dikkat çekiyor.

Gelişen teknoloji çocukların yaşamlarının merkezinde yerini alırken, onlara hem fayda hem de zarar sağlıyor. Dengeyi kurmak da ebeveynlere düşüyor. Sosyalleşme sürecinde pekişen odaklanma ve yoğunlaşma becerilerinin çocuklarda gelişmesi için onlarla iletişim içinde olmak ve kişisel ilişkileri içeren diğer oyunları da günlük aktivitelerin içine katmak gerekiyor.

Uzm. Psk. Şeyma Çavuşoğlu Itri & Psk. Sezin Gündoğdu

Kaynakça:

Gentile, D. A., Swing, E. L., Lim, C. G. & Khoo, A. (2012). Video Game Playing, Attention Problems, and Impulsiveness: Evidence of Bidirectional Causality. Psychology of Popular Media Culture, 1 (1), 62-70.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s