Doğum Sonrası Cinsellik

Doğum sonrası yeni anne birçok fiziksel, duygusal ve çevresel değişimden geçer. Öncelikle 9 aydır tanışmayı dört gözle beklediği bebeği artık kucağındadır ve gerçektir. Bu geçişe alışmak başlarda zor olabilir.

İlk günler geride bırakıldığında, fiziksel ağrıların azalması ve annenin onlarla yaşamaya alışmasıyla annede duygusal dalgalanmalar başlar. Bir yandan çok sevinçli ve mutlu olan anne, diğer yandan bunalmış, yorgun ve isteksiz hissedebilir. Annelik hüznü, ikinci haftanın sonlarına doğru yavaş yavaş kaybolmaya ve anne yeni düzenine alışmaya başlar.

Anne-bebek arasındaki ilişki bir düzene oturmaya başladıkça yeni bebeğin aile üzerindeki etkileri ön plana çıkmaya başlar. Özellikle ilk çocuklarda, çift artık iki kişi değildir ve bu olguya alışmak zaman alır. Çiftler arasındaki iletişimin önem kazandığı bu dönemde kadın ve erkek yaşadıkları duygusal ve fiziksel zorlukları birbirleriyle paylaşmalıdırlar. Açık iletişim tarafların birbirlerini anlamasını kolaylaştırır ve empati becerilerini geliştirir. Karşısındakini anlayan erkek ya da kadın, eşine daha rahat destek olur.

Çift için yeni bir bireyin aileye katılması ve onlara tamamen muhtaç olması ağır bir sorumluluk duygusu yaratır. Başarılı bir ebeveyn olma telaşıyla bireysel ihtiyaçlarını ve bir çift olarak bebek bakımı dışındaki ortak paylaşımlarını ihmal edebilirler. Bunların başında cinsel yaşam gelir. Ebeveynlik rollerine odaklanan kadın ve erkek, bir çift olarak yakınlaşmalarını sağlayacak fiziksel teması, bebek bakımının getirdiği duş alamama, kusmuklu kıyafetlerle günü geçirme gibi olumsuz şartlarında eklenmesi ile ihmal edebilir ve bir daha asla eskisi gibi olamayacaklarını zannedebilirler.

Doğum sonrası anne rolüne alışmaya çalışan kadın, cinselliğinden uzaklaşır. Zaten kişiden kişiye değişmekle birlikte ilk 4-6 hafta fiziksel olarak da cinselliğe hazır değildir. Aynı zamanda, kadının bedenindeki değişimler ve ağrılar cinselliği aklına bile getirmesine engel olabilir. Babaların, eşlerinin hazır olmalarını beklemeleri ve bu süreçte onlara kendilerini iyi hissettirecek ilgi ve alakayı göstermeleri önemlidir.

Doğum sonrası dördüncü haftanın sonlarına doğru, annelerde fiziksel iyileşmenin başlaması ile cinsel arzu ve dürtüler yeniden ortaya çıkmaya başlayabilir. Ancak, doktor fiziksel nedenlerden ötürü cinsel birleşmeyi tavsiye etmeyebilir. Bu durumda, çiftlerin beraber yatağa uzanmak, birbirlerini okşamak ve öpmek gibi birçok alternatifleri olduğunu hatırlamalarında fayda vardır. Cinsel dürtülerin tatmini için gerekli olan fiziksel yakınlık ve ilgidir.

Doğum sonrası altı hafta olarak belirlenen lohusalık döneminin sonlanması ile cinsel yaşamda yasaklar kalkar. Ancak, bazı kadınlar çok daha hızlı iyileştiklerinden ve kendilerini hazır hissettiklerinden daha erken cinsel birleşme yaşayabilirler. Önemli olan bu noktada doktora danışılması ve fiziksel bir engelin olmamasıdır.

Fiziksel olarak hazır olunsa dahi, kadın ve erkek duygusal olarak kendilerini cinselliğe hazır hissetmeyebilirler. Eşin süt veriyor olması ve anne rolüne ağırlık vermiş olması erkeklerde bir çekinme yaratabilir. Aynı şekilde, anne doğum sonrası kendisini kadınlığından uzaklaşmış hissedebilir. Çiftlerin bu duygularını birbirleri ile paylaşmaları çok önemlidir. Eski cinsel yaşamlarına kademe kademe ve karşılıklı anlayışla döneceklerdir. Elbette hayatlarında bir değişim olmuştur ve bu iki tarafı da olumlu ve olumsuz etkileyecektir. Bu olumsuz etkiler paylaşıldıkça çift her engeli aşacaktır. Bazen çiftin iletişiminin yeterli olmadığı durumlarda çift terapisi ya da cinsel terapi tavsiye edilir. Aynı zamanda çiftler, cinsel yaşamlarına dair her türlü sorularını doktorlarına yöneltmekten çekinmemeli, akıllarındaki her soruya içlerini rahatlatacak net bir cevap bulana kadar araştırmalıdırlar.

Uzm. Kl. Psk. Şeyma Çavuşoğlu Itri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s