Anne Beyni Doğum Sonrası Yenileniyor

Annelerin, doğum sonrası sıkça şikayet ettikleri unutkanlık sorunu olarak tanımlanan “bebek beyni” kavramı artık tarihe karışıyor. Doğumun annelerde hafıza kaybına yol açtığını savunan araştırmaların aksine

2010 yılında Yale Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi ortak projesi olarak gerçekleştirilen araştırmaya göre doğum sonrası anneler yeni beceriler geliştiriyor ve daha pratik düşünebilir hale geliyorlar.

Nörobilim uzmanı Pilyoung Kim, Ph.D. tarafından yürütülen araştırmada, doğum sonrası ilk dört ay, anne beyninde özellikle bağlanma, hareket, ödülü algılama, motivasyon, duygusal hafıza ve duygu oluşumundan sorumlu alanlar ile duyguların fiziksel temelini kontrol eden bölgelerde bir genişleme gözlemleniyor.

Yale-New Haven Hastanesi’nde doğum yapan, ortalama yaşı 33 olan 19 sağlıklı kadın üzerinde yapılan araştırmada, doğumdan 2 ila 4 hafta sonra elde edilen birinci MRI görüntüleri ile 3 ila 4 ay sonra alınan görüntüler karşılaştırılıyor. Araştırmacılar, annelerin yeni planlama, hazırlama ve düzenleme becerileri geliştirmelerine yönelik olan ön, orta ve yan beyin bölgelerindeki sinir hücre içeren gri maddede dikkat çeken bir artış olduğunu ortaya koyuyorlar.

Araştırmanın bir diğer bulgusu ise, annelerin bebekleri hakkındaki olumlu düşüncelerinin beyin gelişimleri ile doğru orantılı ilerlediği. Bebeklerinden “güzel”, “ideal”, “mükemmel” ve “özel” gibi sıfatlar kullanarak bahseden annelerin beyin bölgelerindeki gri madde artışının daha da fazla olduğu dikkat çekiyor.

Sezgilerin ötesine geçen ve beyinde net olarak gözlemlenebilen bu değişim, “içgüdüsel gelişen” annelik tanımının yerini “bilinçli biçimlenen” anneliğe bırakmasına yol açıyor. Yapılan araştırma anne-çocuk ilişkisini ve annelik oluşumunu besleyen bilgiler sunuyor. Sonuçlar, sorun içeren anneliklerde bunu değiştirici ve dönüştürücü neler yapılabileceğine dair büyük bir adım niteliğinde.

Anne beyninde gözlemlenen değişimin sebebinin hem doğum sonrası ortaya çıkan hormonal değişiklikler (artan östrojen, oksitosin ve prolaktin) hem de anne-çocuk arasındaki etkileşim olduğu söylenebilir. Bebeğinin hayatta kalmasından sorumlu olan anne, davranışlarını ve düşünce yapısını bunu kolaylaştıracak biçimde yeniden yapılandırıyor. Bir başka deyişle, beyninde yeni durumuna adapte olmasını sağlayacak değişimler meydana geliyor.

İnsan beynindeki gri maddenin yetişkinlikte ender olarak değiştiği ve arttığı düşünülürse, doğumun anne beynini besleyen ve yenileyen özel olaylardan biri olduğu söylenebilir. Bu da elbette gelişen yetenekler ve ilerleyen düşünme becerileri anlamına gelir.

Aynı şekilde, yapılan araştırma sonuçları babalar için de anlam ifade ediyor. Anne kadar babanın da yeni doğan bebek ile ilişki kurma, huyunu öğrenme, iletişime geçme ve onu koruyup kollama süreci oluyor. Bunun babalarda da olumlu bir etkisi olduğu düşünülebilir. Önümüzdeki günlerde yapılacak yeni araştırma sonuçlarında, babaların da doğum sonrası beyinlerinin belli bölgelerinde genişleme ve yeni oluşumlar ortaya çıkarsa şaşırmayın.

Uzm. Kl. Psk. Şeyma Çavuşoğlu Itri

Kaynakça:

Kim, P., Leckman, J. F., Mayes, L. C., Feldman, R., Wang, X., & Swain, J. E. (2010). The Plasticity of Human Maternal Brain: Longitudinal Changes in Brain Anatomy During the Early Postpartum Period. Behavioral Neuroscience, 124, 5.

Amerikan Psikoloji Birliği Basın Bülteni, Ekim 2010, http://www.apa.org/news/press/releases/2010/10/mommy-brain.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s