CANLANDIRMA YAPMAK ÇOCUĞUNUZU GERÇEK HAYATA HAZIRLAR!


“Ödevini bitirene kadar oyun yok!” Bu cümleyi hepimiz daha once duymuşuzdur.  Fakat yeni yapılan araştırmalara göre, hayal gücünün beraberinde yapılan canlandırmalar içeren oyunlar, çocukların okul başarısını arttırmaktadır.

Çocuklar canlandırma yapmayı severler. Araştırmalar, canlandırma yapmanın çocukları okula hazırlamada etkili bir araç olabildiğini göstermektedir. Yapılan bir araştırmada, araştırmacılar aileleri, öğretmenleri ve çocuk bakıcılarını canlandırma oyunları konusunda eğittiler.  Bu eğitimde sayılar, renkler, şekiller, kelime dağarcığı ve okumayla ilgili dersler bulunuyordu. Yaratıcı şekillerde canlandırma yaparak oyunlar oynayan çocukların, canlandırma yapmayanlara göre belirgin şekilde daha iyi okuma becerileri kazandığı görülmüştür.  Aynı araştırma, bakıcıların da çocuklarla canlandırma içeren oyunlar oynamasının çocuğun gelişimi için önemini vurgulamıştır.

Çocukların bir kısmı, özellikle sınırlı imkana sahip düşük gelirli ailelerin çocukları, anaokuluna henüz öğrenmeye hazır olmadan başlamaktadır. Aileler ve bakıcılar, çocukları okula hazırlamak için gerekli ilgi ve özeni gösterseler bile, aile ve çocukları erken müdahele tekniklerine alıştırmak zordur.  Yaratıcı oyun ve canlandırma, hem çocuk hem de aile için eğlenceli olup aynı zamanda öğrenmesi de kolay bir tekniktir.  En önemlisi de çocuğu okula hazırlama konusunda etkili olmasıdır.

Hazırlayan: Buse Ünlü

Kaynakça:

Singer, D. G., & Singer, J. L. (1992). . The house of make-believe. Cambridge, MA: Harvard University Press.

Singer, D.G. & Singer, J. L. (Eds.) (2001). Handbook of children and the media. Sage Publications.

http://www.apa.org/research/action/play.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s