UYKU EĞİTİMİ 4: İKİZLER VE ÜÇÜZLERDE UYKU

Uyku eğitimi ile ilgili son yazımızda, ikiz ve üçüz bebek sahibi ebeveynlere faydalı olabilecek uyku yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İkiz ve üçüz bebek sahibi ebeveynlerde genel anlayış, uyku problemlerinin ya da çözüm yollarının tek bebekten farklı olduğudur. Aslında tek, ikiz ya da üçüz olsun bebeklerdeki uyku problemleri ve çözüm yolları aynıdır.

İkiz ve üçüz bebekler gün içerisinde hep birliktedirler. Oyunları birlikte oynarlar, yemeklerini birlikte yerler. İkizler genellikle aynı odaya konur ve hatta zaman zaman aynı yatağa yatırıldıkları bile olur. İkizlerin aynı anda uyuması, uyanması ve yemek yemesi beklenir ama durum böyle olmayabilir.

İkizlerde ve üçüzlerde uyku konusu üzerinde durulması gereken nokta her çocuğun uyumayı kendi başına öğrenebilmesi olmalıdır. İkiz bebekleri aynı yatağa koymak onların uyku düzenlerine pek katkı sağlamaz, hatta sorun bile çıkarabilir. Bir bebek diğeri olmadan uyumamaya başlayabilir ya da birbirlerinin hareketlerinden etkilenebilirler.

Tek yumurta ikizleri aynı uyku ihtiyacı içindedir, çift yumurta ikizleri ise farklı ihtiyaçlar gösterirler. Bebeklerden birisi gece acıkabilir, aralıklı uyuyabilir, ağlayabilir, diğeri ise derin uyuyabilir. İki bebeğin uyku sürelerinde ya da uyku alışkanlıklarında farklılıklar olduğunda, örneğin, birisi diğerinden erken uyanıyorsa ya da geç uyuyorsa, ikisini aynı odada tutmanız gerekmez. Sorunları çözene kadar bebeklerin yataklarını ve hatta odalarını değiştirmeniz gerekebilir.  İkiz ya da üçüz bakımı tek çocuğa göre daha zordur, ebeveyn birinin ihtiyacını diğerinin düzenini bozmadan dengeyi sağlamaya çalışmalıdır.

İkiz veya tek her çocuğun kendi yetenekleri ve ihtiyaçları vardır. Ebeveynler bunları anlayarak uygun biçimde davranmalıdır. Çünkü her bebek kendine özgüdür. Denenen bir yöntem başarılı olabileceği gibi başarısız da olabilir. Başarısızlık durumlarında farklı bir yöntem deneyerek bebeğiniz ve kendiniz için en uygun yöntemi bulmanız tavsiye edilir. Ebeveyn olarak, bebeğinizin ve sizin açınızdan olumlu olmak üzere, ne yapmak istiyorsanız ve kendinize göre hangisini doğru buluyorsanız, yapılması gereken odur. Sizler anne olarak, bebeğinizin özelliklerine göre hangi yöntemin işe yarayacağını daha iyi ayırt edersiniz.

Bütün yöntemlerin kullanımında annenin veya babanın dikkat etmesi gereken ana nokta koyulan kurallardan vazgeçmeden, sabırla yöntemi uygulayabilmektir. Sabırla uygulanan her yöntem en sonunda sonuca ulaşır. Bebeğinize öncelikle uykuyu sevdirin, sonrasında uyku düzeninin er ya da geç düzene girdiğini göreceksiniz. Bebekle işbirliği içinde kurulan her uyku düzeni, ebeveynlerin ve bebeklerin bütün bir gece boyunca yeterli uyumasına yardımcı olacaktır.  Seçtiğiniz yöntem hangisi olursa olsun, önemli olan bebeğiniz ve sizin gece boyunca rahat ve güzel bir şekilde uyumanız ve gün boyu mutlu ve huzurlu olmanızdır.

Hazırlayan: Psk. Ecem ÖZTUNA

Referanslar:  

Ferber, R. (2011). Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümler. İstanbul: Gün Yayıncılık.

Midell, J. A. (2007). Sleep Deprived No More. Cambridge: Marlowe & Company.

Stirling, S. (2011). Çocuğunuz ve Uyku. İstanbul: Mikado Yayınları.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s