UYKU EĞİTİMİ 3: DİĞER YÖNTEMLER

Uyku eğitimi ile ilgili bu yazımızda, Ferber ve Yakın Uyuma Yöntemleri dışında bebeğinize ve size faydalı olabilecek diğer uyku yöntemlerinden bahsedeceğiz.

DEVAMLI GÜVEN DESTEĞİ

Devamlı Güven Desteği adı verilen bu yöntem, anne ile bebek arasında kurulması gereken güvenli bağlılığa dayanır.Devamlı Güven Desteği sağlamanın en güzel noktası bebeğinizi ağlarken tek bırakmanız gerekmez. Peki, bu yöntem nasıl işler? Bebeği yatağına yatırıp kapıya yöneldiğinizde, arkanızdan ağlamaya başlar. Bebek, ağlamaya başladığı an geri dönün ve onun sırtını okşayarak rahatlamasını sağlayın. Bebek uyuyana kadar bunu devam ettirerek bebeğinize eksikliğinizi hissettirmeyin. Hemen hemen bir hafta içerisinde sonuç alacağınız bu yöntemde bebeğinizi uyutmaya çalışırken onunla göz temasına girmekten kaçının.

ÖDÜLLENDİRME

Ödüllendirme, bebeklere uyuma alışkanlığı kazandırmak için kullanılabilecek diğer bir yöntemdir.  Bu yöntemde ödüllendirme olarak öpücükler ya da bebeğin sevdiği oyuncaklar kullanılabilir. Ancak bebek, ödülünü hak edebilmek için yatağından başını kaldırmaması ve kucağa alınmak istememesi gerektiğini öğrenmelidir. Bebeğinizi yatırdıktan sonra onu tekrar öpeceğinize dair söz verin ve bunu uygulayın. İkinci öpücüğü vermek yerine ona oyuncaklarından birini de ödül olarak verebilirsiniz.

Bu yöntem hem uygulaması daha kolay hem de bebeğiniz için rahatlatıcıdır. Bir hafta içerisinde verilen ödül sayısında ve bebeğin uykuya dalış sürelerinde değişimler gözlenir. Bu yöntemin de diğer yöntemler gibi sabır gerektirdiğini unutmamalıyız.

YAVAŞÇA GERİ ÇEKİLME

Yavaşça Geri Çekilme, bebeğinizin uykuya rahat dalabilmesi için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. Bu yöntem diğerlerine göre daha fazla zaman alır. Bebeği yatağına yatırdığınızda onunla uzanmanız gerekmez. Sadece odasında bulunmanız ve varlığınızı bebeğe belli ederek ona, kendisinin rahat ve güvenli bir ortamda olduğunu hissettirmeniz gerekir.

Bu yöntem için dikkat etmeniz gereken kural, bebeğinizle göz teması kurmamanızdır. Göz temasından kaçınmak için ona kitap okumak önerilen bir yöntemdir. Uyku süreci içerisinde, bebeğinizin yanında dururken olabildiğince onunla ilgilenmekten kaçınmalısınız.

Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha uzun süre sonra etkisini gösterir. Yavaşça Geri Çekilme yöntemi uygulaması, bebekten, önce odası içinde uzaklaşmakla başlar. Ona uzak mesafeden kitap okumak ya da odasında bir şeylerle meşgul olmak yeterlidir. Bebeğin odasından çıkıldığında, onun ağlamalarına engel olabilmek için evin bebek odasına yakın yerlerinde bir takım işler yaparak bebeğinize yine onun yakınında olduğunuzu göstermeniz önem taşır.

Hazırlayan: Psk. Ecem ÖZTUNA

Referanslar:           

Ferber, R. (2011). Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümler. İstanbul: Gün Yayıncılık.

Midell, J. A. (2007). Sleep Deprived No More. Cambridge: Marlowe & Company.

Stirling, S. (2011). Çocuğunuz ve Uyku. İstanbul: Mikado Yayınları.

Reklamlar

UYKU EĞİTİMİ 3: DİĞER YÖNTEMLER” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s