UYKU EĞİTİMİ 1: FERBER YÖNTEMİ

Ferber Yöntemi,  uyku problemleri olan bebeklerin sorunlarını çözmek amacıyla Dr. Richard Ferber tarafından geliştirilmiş bir bebek uyku eğitimi modelidir. Bebeğinin tek uyumasını isteyen annelerin daha çok başvurduğu bir yöntem olmakla beraber, bazı annelerce çok kabul görürken bazı annelerin reddettiği bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için bebeğin 4-6 aylık süreci doldurmuş olması gerekir.

Bu uyku eğitimi modeli, Amerika başta olmak üzere birçok ülkede anneler tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde de anneler arasında yaygınlaşmaya başlayan bu yöntem, bebeğin kendi başına uyumasını sağlamak için, ağlamasına zor da olsa dayanmayı gerektiriyor.

Yöntemi kısaca özetlemek gerekirse, öncelikle bebek rahatlatılarak uykuya hazırlanır. Bebeğin rahatlaması için, güzel bir duş sonrası, rahatlatıcı bir masaj uygulaması yapılabilir. Masaj esnasında lavanta ve papatya özlü masaj yağlarının kullanılması bebekler açısından en uygun olanıdır. Ancak bebek 3 aydan küçükse uzmanlara danışmadan bu yağları kullanmamanız önerilir. Masal okumak, müzik dinletmek de bebeği rahatlatıcı teknikler arasındadır. Bunların dışında, her uyku saati öncesi belirlenmiş sözel bir işaret verilebilir. Örneğin, onu uyutmak için her yatağa götürdüğünüzde ona ‘‘uyku zamanı’’ diyebilirsiniz. Uygulama, bebek beşiğine ya da yatağına yerleştirildikten sonra odasından başlar. Bu yöntemin ana kuralı, bebek ağladığında bile asla kararlılığınızdan vazgeçmemeniz ve odada bulunmamanızdır. Her gün bir öncekinden daha uzun aralıklarla odaya girmek bu yöntemin temel kurallarından bir diğeridir.

Yani ilk gece bebeği odaya bıraktıktan ilk 3 dakika sonra odaya geri dönün. Bunu bebeğiniz uyuyana kadar aynı süreyi takip ederek devam ettirin. İsterseniz odaya dönüş sürenizi 5 dakikada bir ya da 8 dakikada bir şeklinde de uzatabilirsiniz.

İkinci gece, odaya ilk giriş sürenizi 5 dakika olarak belirleyin. İkinci çıkışınızdan sonra, odaya girebilmek için bekleme sürenizi 10 dakikaya çıkarın. Ağlamasına dayanmak zor olsa da sabredin.

Üçüncü gece bu süreyi odaya ilk giriş için 10 dakika olarak belirleyin ve bebeğiniz uyuyana kadar bunu tekrarlayın. Bebeğinizin alıştığını hissetmeye başladığınızda, odaya geri dönme sürenizi uzun tutmakta yarar vardır.

Ayrıca, odaya girdiğinizde bebeğinizle ten teması kurmamanız, yani onu kucağınıza almadan sakinleştirmeye çalışmanız ve ardından tekrar odadan çıkmanız, bu yöntemin uygulamasında önerilenler arasındadır.

Bu uyku eğitimi modelinde bebeğinizin, uyku saatinin geldiğini ve ağladığında annesinin yanına gelip onu kucağına almayacağını anlamaya başladığını ve kendiliğinden uykuya dalacağını öngörmektedir.

Gelelim bu yöntemin en büyük zorluğuna. Bir anne için bebeğinin ağlaması yeterince stres ve üzüntü yaratır. Annenin bebeğini yatağına koyup odadan çıktıktan sonra, odada bıraktığı bebeği ağlarken, kapının arkasında beklemesi oldukça zordur. Bazı anneler bebeğin ağlamasına dayanamayıp belirlenen süre dolmadan odaya girerek ya da bebeği sakinleştirmek için kucağa alarak bu yöntemin kurallarına uymazlar ve böylece bebek kendiliğinden uykuya dalmayı öğrenemez.  Bu zorluğa dayanmayı başarabilen anneler, bu yöntemin sonucunu genellikle birkaç gün içerisinde alacaktır.

Bebeğin uykuya alıştırılması için Ferber Yöntemini uygun bulmayan anneler ya da bebeğinin uyumadan önce bu kadar ağlamasına dayanamayan anneler için Ferber Yöntemi’ne alternatif uyku yöntemleri de vardır. İlerleyen günlerde sizlerle diğer uyku eğitimi modellerini de paylaşacağız.

Hazırlayan: Psk. Ecem ÖZTUNA

Referanslar:         

Ferber, R. (2011). Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümler. İstanbul: Gün Yayıncılık .

Midell, J. A. (2007). Sleep Deprived No More. Cambridge: Marlowe & Company.

Stirling, S. (2011). Çocuğunuz ve Uyku. İstanbul: Mikado Yayınları.

Reklamlar

UYKU EĞİTİMİ 1: FERBER YÖNTEMİ” üzerine 6 düşünce

 1. Selamlar.Bu yontemini tam 3 gundur deniyoruz.Kizim 3 gundur yarim saati doldurmadan uyumuyor.yani zaman bir turlu kisalmiyor..hep boylemi olucak?onun aglamasina dayanamiyorum artik..cevaplarsaniz chok sevinirim,cok yardimci olursunuz

  • Şirin Hanım Merhabalar,

   Çocuğunuzun özelliklerini, uyku eğitimi ile ilgili deneyimlerinizi ve bu yöntemi ne kadar süredir ve ne şekilde uyguladığınızı bizimle paylaşırsanız, yardımcı olmaya çalışacağız.

   Ebeveynlik Akademisi

   • tam 4 gündür yöntemi uyguluyoruz… ancak gece uyanmaları devam ediyor..acaba çok mu erken ?? yoksa sonuç alamıyor muyuz??? üçüncü gün bir gündüz uykusunu hiç ağlamadan karnına pat pat şişş yaparken uyudu..ama babası yanındayken uyudu..acaba bu sorun olur mu.. ve ben ne zaman devreye girmeliyim..çalıştığım için anneanesi bakıyor… o ne zaman uygulamalı?

 2. merhaba bende bu yöntemi denedim ancak benim bebeğime emzik veriyorum.başlarda bu yöntem işe yaradı gibi şimdide emziğini atıp ağlamaya başlıyor.bende bir kaç defa veriyorum tekrar atarsa vermiyorum kıyametler kopuyor ne yapacağım bilemiyorum.yardımcı olursanız sevinirm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s