ÇOCUĞUNUZU YETİŞTİRECEĞİNİZ İDEAL ORTAMI YARATMAK İÇİN ÖNERİLER (2)

  • Çocuğunuzla konuşun. Mırıldandığında ya da anlaşılmaz sözler söylediğinde ona cevap verin. Size vereceği cevabı bekleyin, yani onu dinleyin. Kelimeleri kullanamasa bile onunla muhabbet edin.
  • Televizyon yerine çocuğunuzu eğlendirmek için oyun, sanat ve müzikten faydalanın. Bu tür aktiviteler çocuğunuzun beyninde, öğrenme ve problem çözme yetilerini geliştirecek olan önemli gelişmelere yol açacaktır.
  • Çocuğunuzu stres, travma ve şiddetten koruyun. Küçük bir çocuğun beyni strese ve travmalara karşı oldukça duyarlıdır. Çocuğun, bir şiddet veya travma durumuna uzun süre maruz kalması beyninde kalıcı hasarlara sebep olabilir.
  • Belirli adetler edinin! Doğumundan itibaren çocuğunuza her gün kitap okuyun ya da şarkı söyleyin. Belirli uyuma vakti ve uyku düzeni belirleyin. Televizyon kapalıyken aile yemeği zamanlarınız olsun, herkese gün içinde neler yaptıklarını ve nasıl hissettiklerini sorun. İşinizden sonra çocuğunuzla “özel zaman”ınız olsun.
  • Asla yiyecekleri çocuğunuzu rahatlatacak ya da eğlendirecek bir obje olarak kullanmayın, aksi halde çocuğunuz yeme eylemini bu yönde düşünmeye başlayacaktır. Yiyecekler beslenmek içindir, rahatlamak için değil.

Hazırlayan: Burcu Çokgezen

Kaynaklar:

Goleman, D. (2006) Social Intelligence: The New Science of Human Relationships, Bantam.

Zero to Three, Brain Wonders: Helping Babies and Toddlers Develop. Available at: http://www.zerotothree.org/brain wonders/

Reklamlar

ÇOCUĞUNUZU YETİŞTİRECEĞİNİZ İDEAL ORTAMI YARATMAK İÇİN ÖNERİLER (2)” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s