ÇOCUĞUNUZU YETİŞTİRECEĞİNİZ İDEAL ORTAMI YARATMAK İÇİN ÖNERİLER (1)

  • Erken başlayın. Çocuğunuzun gelişimi, hamile kaldığınız andan itibaren başlar. En hızlı beyin gelişir; ilk üç yılda, çocuğun öğrenme ve mutluluk ihtiyaçlarını karşılayacağı mimari yapı oluşur.
  • Pozitif, şen, sıcakkanlı ve eğitici bir ebeveyn olun. Duygular bulaşıcıdır. Hissettikleriniz ve çocuğunuza ifade ettikleriniz, çocuğunuzun beyin devrelerinin aktive olmasına sebep olur ve çocuğunuz sizin olumsuz hislerinizi yakalar. Eğer kızgın veya sinirli hissederseniz, çocuğunuz bu duyguları yakalayacaktır. Eğer bu duyguları sürekli hissediyorsanız, çocuğunuzun beyni bu olumsuz duygular için bir patika oluşturur. Bu duygular için çocuğun beyninde oluşan devreler, ya da patika yolu, zamanla daha kolay aktive olmaya başlar.
  • Çocuğunuzla bol bol oyun oynayın. Onun sizinle güvenli bir bağ kurması gerekmektedir. Bu bağın oluşması zaman ve emek ister.
  • Çocuğunuzun ahlaki gelişimine dikkat edin. Küçük oyunlar bile çocuklara önemli dersler verebilir. Sırasını beklemek, oyuncaklarını paylaşmak ve diğerlerini dinlemek gibi yetenekler çocuklarınızın diğer çocuklarla anlaşabilmesi (ki ana okulunda giden  bir çocuğun sahip olması gereken en önemli yeteneklerden biri) için gereklidir. Çocuğunuzun duygusal ihtiyaçlarını karşılamanız, onun her merakını karşıladığınız anlamına gelmez. En başından çocuğunuz için belirlediğiniz ahlaki beklentileriniz olmalı. Beklentileriniz doğrultusunda çocuğunuza model olun ve kurallarınızı açık ve kibar bir şekilde uygulayın.
  • Çocuğunuzu ya da bebeğinizi öpün, okşayın; ona sarılın, dokunun. Dokunmak ve fiziksel deneyimler, çocuğunuzun beynini geliştirir. Fiziksel dokunuş yaşamamış, örneğin kucağa alınmamış çocuklar, duygusal ve fiziksel anlamda yeterince iyi gelişemez.

Hazırlayan: Burcu Çokgezen

Kaynaklar:

Goleman, D. (2006) Social Intelligence: The New Science of Human Relationships, Bantam.

Zero to Three, Brain Wonders: Helping Babies and Toddlers Develop. Available at: http://www.zerotothree.org/brain wonders/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s