ÇOCUĞUNUZUN HAYAL GÜCÜNÜ NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?

“Benim çocuğum da bir Picasso olsun!” diyorsanız erken yaşlardan itibaren çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını tetikleyici davranışlar göstermelisiniz. Her çocuk hayal gücü ile doğar. Özellikle okul öncesi dönemde, çocukların hayal gücü oldukça gelişmiştir. Ancak bu yetenek desteklenirse gelişir ve yeşerir.

Örneğin, çocukların konuşma öncesi iletişim kurma yöntemleri düşünüldüğünde yaratıcılıkları göze çarpar. Sözcüklere hakim olamayan bir çocuk, kendini ifade etmek için farklı ve yeni yollar yaratacaktır. Çocuğun çaba ve eylemlerine yanıt alabilmesi onu yüreklendirir.

Aynı şekilde, farklı görsel, işitsel ve dokunsal nesne ve etkilere maruz kalmak, çocuğun bakış ve algı açısını genişletir. Bunu sağlamanın en doğru yollarından biri çocuğun alanına müdahale etmeyecek şekilde oyununa ve kurgularına dahil olmak ve onları zenginleştirmesine yardımcı olmaktır.

Hayal gücü canlı ve gelişim halinde olan çocuğun öğrenme isteği tetiklenir. Bunun da, birçok alanda faydasını görür. Örneğin, dil becerileri gelişmeye başladıkça, farklı sözcüklere heves salar ve yeni kelimeler öğrenme çabasına girer. Bu ihtiyacı karşılayan en doğru araçlar kuşkusuz kitaplardır. Çocuklar masal ve hikayelerden öğrenir ve beslenirler.

Aynı zamanda, hayal gücü gelişmiş bir çocuk, oyunlarında da çeşitli rollere bürünür ve birçok farklı deneyim kazanma şansını bulur. Örneğin, bir oyunda anne olurken, bir diğerinde öğretmen olmak aklına gelir ve yeni bir deneme yapmış olur. Bu sayede çocuk günlük yaşama dair olguları pratik eder ve öğrenimi pekişir. Oyun içinde sosyal ilişki ve kural yönetimini tatbik eder.

Hayal gücü, problem çözme yeteneğini de doğrudan etkileyen bir beceridir. Hayal eden, farklılaşan ve yaratıcı düşünebilen çocuklar, hem çocukluklarında hem de yetişkin hayatlarında sorunlarla mücadelede daha üretken bir tavır sergilerler. Çözüm bulma becerileri oldukça gelişmiştir.

Anne-baba olarak çocuğun hayal gücünü geliştirmek için yapılabilecek bazı kılavuz niteliğinde noktalar vardır. Bunların en başında, kitap okumak gelir. Çocuk okumayı öğrenmeden ona okunacak hikayeler ve masallar hem hayal gücünü çalıştırır hem de hafızasını kuvvetlendirir. Aynı şekilde, anne ve babanın belki kendi hayatlarından belki de duydukları hikayeleri ve olayları anlayacakları bir dilde çocukları ile paylaşmaları, onların algısını besler.

Teknoloji çağında bilgisayar ve televizyon gibi araçları çocuğun hayatından çıkarmak mümkün olmasa da önemli olan bu araçları akıllıca ve işlevsel olarak kullanabilmektir. Örneğin, televizyon izlenecekse anne ve babada çocuk ile beraber izleyerek onunla gördükleri ve öğrendiklerini konuşabilir, ona sorular sorabilirler.

Aynı zamanda, çocuğun oyun, sanat çalışması ve çeşitli sözel ve görsel aktiviteler yapması onun hayal gücü gelişimini olumlu yönde destekler. Anne ve babasının bu aktivitelerin bir parçası olması ve hamur, kil, boya, vb. malzemeleri çeşitli kullanma yöntemlerini beraber keşfetmeleri ise çocuğun sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Önemli olan, ortaya çıkan “eser”in çocuğun yorumu ile ne olduğunu anlamak ve onun o eseri yaratma gururunu yaşamasını sağlamaktır.

Şeyma Çavuşoğlu Itri

Uzman Klinik Psikolog

seyma@nadisdanismanlik.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s