ÇİZGİ KAHRAMANLAR

Oyuncaklar, çocuklara akranlarıyla oyun oynayabilme ve başkalarından bir şeyler öğrenebilme fırsatı sundukları ölçüde değerlidir. Bilindiği gibi okul öncesi dönemde çocuklar taklit ve karakter oyunları oynamaya başlarlar. Her ne kadar taklit becerisi okul öncesi dönemde önemli bir yere sahip olsa da, bir oyuncağın hayal kurmanın ne kadar kısmını çocuğunuza bıraktığı konusu da bir o kadar önemlidir.

Bir karakterle özdeşleme şeklindeki oyunlar çocuklara istedikleri kişi olma fırsatını sunar ve çocuklar çizgi film kahramanlarıyla özdeşleşerek kendi yarattıkları dünyada kontrol duygusu yaşarlar. Bu özdeşleşme hem zihinsel hem de sosyo-duygusal gelişim için önemlidir. Ancak küçük çocuklar çizgi kahramanlarla özdeşleşme oyununu genelde çok ciddiye alırlar ve sıklıkla hayal ve gerçek arasındaki ayırımı tam olarak yapamaz ve zaman zaman neyin gerçek neyin hayal ürünü olduğunu kestirmekte zorlanabilirler.

Son yıllarda çocuksu çizgi kahramanların yerini saldırgan davranışları tetikleyen maceracı çizgi kahramanlara bırakması çocuklar üzerindeki etkisini günlük yaşamda da göstermektedir. İyi kahramanlarla kötü kahramanların birbirlerini alt etmek için savaştığı çizgi dizilerin çocuklar arasında popüler yere sahip olmasıyla birlikte, masum, çocuksu ve duygusal çizgi kahramanlar yerine bu tarz yayınların çocuklara izlettirilmesi ve bu karakterlerin ürünlerinin satın alınması çocukların oyun içerisinde şiddeti daha fazla kullanmalarına ve benimsemelerine neden olmanın yanında hızlı tüketimi de arttırmaktadır.

Bu tür kahramanların her işlerini kendi başlarına başarmaları ve kendilerini kolayca tehlikeye atmalarından dolayı küçük yaştaki çocuklar tehlike kavramını sağlıklı bir şekilde değerlendirememekte,  her zaman kazanmak ve en güçlü olmak arzusuyla kendilerine ve çevrelerine kolayca zarar verebilecek davranışlar içerisine girebilmektedirler. Bu tür çizgi kahramanların oyuncakları yerine saldırgan davranışları teşvik etmeyen çizgi kahramanların  oyuncakları, legolar, arabalar, tamir, kızılderili veya kovboy setleri gibi oyuncaklar çocukların kendi hayallerini ve isteklerini ve içlerinde varolan agresyonu doğal bir şekilde deneyimleyip doyurmalarına daha fazla şans verir. Çocuklarınıza izlettirdiğiniz çizgi dizi ve satın aldığınız oyuncakları bir kez daha bu gözle değerlendirmenizi öneririz.

Gökçe Bilici

Uzman Gelişim Psikoloğu 

gokce.bilici@nadisdanismanlik.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s